E-Ticaretin Dezavantajları

E-Ticaretin Dezavantajları

Avantajı olması ile birlikte, e-ticaretin dezavantajları da göz ardı edilmemelidir. Dezavantajlarından en önemlisi, satıcı ile müşteri yüz yüze gelemediği için iletişim eksikliği olabilir. Alışverişler internet üzerinden görülmeden alındığından iade etme oranında artış yaşanabilir. Kolay karşılaştırma yapılabilmesi de dezavantaj olarak görülüyor. Alışveriş sonrasında kargo ile ilgili problem yaşanması gibi sorunlar da olabilir.

E-ticaret Nedir?

Günümüzde internetin yaygın kullanımına bağlı olarak, online olarak internet üzerinden ticaret yapısına verilen isimdir. Elektronik olarak yapıldığı için e-ticaret olarak ifade edilir. Bu sayede üretici ile satıcı daha kolay iletişim sağlayabilir. Özellikle satıcının ürün ya da hizmetine kolay bir şekilde erişim sağlanmış oluyor.

E-Ticaretin Avantajları

E-ticaret sisteminin dezavantajından çok avantajı bulunur. Günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilmesinin en büyük nedeni de, avantajlarının fazla olmasından kaynaklıdır.

E-Ticaretin dezavantajları

E-ticaretin avantajları şu şekildedir:
Birden fazla müşteriye ulaşma şansı olur
İstenilen gün ve saatte alışveriş yapma imkanı vardır
Depo gibi sorunlar olmadan daha fazla ürün gösterilebilir
Ürünler detaylı bir şekilde tanıtılabilir
Masraflardan kurtulmuş olursunuz
Özellikle kendi markasını duyurmak isteyenler açısından e-ticaret bulunmaz bir nimet görevi görür. Stok gibi sıkıntılar olmadığından dolayı ürünler kolayca eklenerek satılabilir.

E-ticarete Başlamak İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

E-ticaret alanında faaliyet göstermek için öncelikle reel bir firma olunması gereklidir. Eğer bir şirket varsa ya da açıldı ise, satış yapabilmek adına yazılıma sahip olunması gerekir. Bu konuda yardım alabilirsiniz. Önemli olan iki aşama tamamlandıktan sonra ödeme alabilmeniz için anlaşma yapmanız gerekir. Müşteriler daha çok hangi ödeme seçeneğini seviyorsa o konuda destek alınması faydalı olur. Son olarak da müşterilerden destek alınarak devamlılık sağlanmalıdır. Müşteri desteği ilerleme kaydedebilmek açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir