Dijital Türkiye 2019 E-Ticaret Raporu

Dijital Türkiye 2019 E-Ticaret Raporu

Açıklanan verilere göre; ülkemizde internetten alışveriş yapan insan sayısının 39,3 milyon, harcama oranının ise 11,5 milyar Amerika Birleşik Devletleri Doları’na eriştiği bilgisi verilmiştir. Küresel nitelikteki sosyal medya ajansları We Are Social ve HootSuite’in, istatistik firmasıyla ortak olarak hazırlamış oldukları ‘Dijital Türkiye 2019 E-Ticaret Raporu’ baz alındığında, bir önceki sene 31,7 milyon olan internet alışverişi gerçekleştirenlerin sayısı 2018 yılında 7,6 milyon oranında bir artış göstermiştir.

TL Bazında Gözlemlenen Yüzde 44’lük Büyüme

500’ü geçkin sanal mağazayı aynı çatı altında bir araya getirerek, alışveriş yapan tüm insanların nakit para ödemesi yapan sitenin kurucu ortaklarından Güçlü Kayral, raporun geçen sene internet üzerinden kişi başına 292 dolarlık bir harcama gerçekleştirildiğini ortaya koyduğunu belirtmiştir.

E-Ticaret Raporunda Görülen Artış

Bahsi geçen verilerin, 2018 yılına dair ilk e-ticaret verileri olduğunu ve sektör bazındaki rekor derecedeki büyümenin devam ettiğini gösterdiğini ifade eden Kayral, ülkemizde e-ticaret pazarına ilişkin verilerin Bilişim Sanayicileri Derneği yani TÜBİSAD vasıtasıyla senenin nisan ayında açıklandığını da ekliyor. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan birinin de internetten alışveriş yapanların oranının yüzde 48’e ulaştığı bilgisidir.

Dijital Türkiye 2019 E-Ticaret raporu

Pazar, Gençler ve Kadınlar Sayesinde Büyüyor

Bilhassa çalışmakta olan kadınların ve gençlerin alışveriş itiyatlarında dijital alışveriş lehine mühim bir değişim gerçekleştiğinin altını çizen Kayral:

  • 7 gün 24 saat, dünyanın pek çok noktasından alışveriş yapabilmektedirler.
  • Market, pazar gezmek zorunda kalmadan aramakta olduğu ürünün en cüzi fiyatlısını yalnızca birkaç saniye içerisinde karşılaştırma sitelerinden temin edebilmektedirler.
  • Tatillerini ve katılım sağlayacakları etkinlikleri, fırsat sitelerini kullanarak oldukça ucuza getirebilmektedirler.

Ayriyeten bütün alışverişlerini, alışveriş yaptıkça üzerine para ekleyen siteler üzerinden gerçekleştirerek fazladan kazanç elde etmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir