E-Ticaretin Getirdiği Değişimler

E-Ticaretin Getirdiği Değişimler

Günümüzde internetin hayatımıza daha çok dahil edilmesi e ticaretin getirdiği değişimler hakkında merak uyandırdı. En önemli değişiklik pazar yeri sanala taşındığı için kişilerin alışveriş alışkanlıklarında değişiklik olmuş oldu. İnternet üzerinden hızlı bir şekilde yapılan alışverişlerden dolayı alt yağı sorunları da ortaya çıkmış oldu. Coğrafi sınırların ortadan kalkması hem iyi hem de kötü sonuçlar doğurdu. Rekabet güçlense de zaman ve hız kavramları ortadan kalkmış oldu.

E-ticaret Nedir?

E-ticaret, internet üzerinden online olarak ticaret yapılmasına verilen isimdir. İnternetin yaygın bir şekilde kullanılmasından dolayı bu şekilde devam edilmesinin daha avantajlı olacağına karar verildi. Satıcı ile alıcının e-ticaret yöntemi ile daha kısa sürede işlerini hallediyor olması tercih sebebi oldu.

E-ticaretin Avantajları

E-ticaret pek çok avantajı bünyesinde barındırmasından dolayı tercih edildi. En önemli avantajının satıcıların birden fazla müşteriye daha kısa sürede ulaşması gösterildi.

E-ticaretin avantajları nelerdir:
• Müşteri istediği gün ya da saatte alışverişini rahat bir şekilde yapma imkanı buldu.
• Satıcılar açısından müşterisine daha fazla ürün seçeneği sunabildi.
• Ürün hakkında detaylı bilgi verme şansı oldu.
• Stok yapmak gibi sıkıntıların olmamasından kaynaklı olarak ürün eklenerek satış yapılabildi.

e-ticaret değişim

Kendi markasını dünya çapında tanıtmak isteyen satıcılara imkan tanınmış oldu. Ayrıca satıcının ürünleri için depo tutmak gibi sıkıntıları oluyordu. E-ticaret sistemi ile çeşitli masraflardan kar elde etmiş oldu.

E-ticaretin Dezavantajları
E-ticaretin en önemli dezavantajı, müşteriyle yüz yüze teması ortadan kalkmış oldu. Müşteri satın alacağı ürünü görüp dokunmadan aldığı için iade etme sıkıntıları söz konusu olabilir. Satıcıları daha kolay bir şekilde karşılaştırmaya tabi tuttuğundan onlar açısından dezavantaj olabilir. Satışların internet üzerinden yapılması kargo sorunlarını da beraberinde getirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir